Enjoy films in HDR, ultra-HD and 4K. Turn your living room into a home cinema: instead of flickering and crackling, enjoy high-resolution graphics and thrilling sound. Our active optical HDMI™ cable transfers sound and image defect-free, even over long distances, thanks to fibre-optics.
Cablu HDMI™ pentru o rezoluție înaltă, perfectă, ultra HD calitate cinematografică 7680x4320 (8K) pixeli
Rezoluţii de 8K @ 60 Hz/4K @ 120Hz pentru a vă bucura de jocuri fără întârzieri
AOC transmite semnalele HDMI™ prin unde luminoase ce nu sunt susceptibile interferențelor (fibră de sticlă): Astfel este posibilă o transmitere optimă, fără pierderi, asemnalului, chiar și pe distanțe mai mari
HDR dinamic permite redarea fiecărei imagini cu valorile sale de top în ceea ce privește profunzimea, claritatea, luminozitatea, contrastul și un spectru extins de culori
Susține conexiunile la rețea prin intermediul HDMI™ pentru un efort de cablare scăzut
Ștecherul robust din metal cu ecranare superioară garantează transferul sigur al semnalului
Protecția optimizată contra îndoirii prin materiale flexibile împiedică ruperea cablului
Canal integrat pentru transmiterea datelor de reþea cu pânã la 100 Mbit/s
EARC susține cele mai progresive formate audio fără cabluri audio suplimentare
| Colour | Black |
| Productline | Prime Line |
| Shade of colour | Black |
| Quality | Prime |
| Bandwidth | 1200 MHz |
| Connection | HDMI™ Plug |
| Data Transfer Rate | 48 Gbit/s |
| Max. Resolution | 8k |
| Refresh rate | 60 Hz/120 Hz |
| Technology | Dynamic HDR (Dynamic High Dynamic Range)/ HEC (HDMI™ Ethernet Channel)/ eARC (Enhanced Audio Return Channel) |
| Type of Shielding | Fully Shielded |
| Additional Functions | 3D Transmission, HDTV-suitable, Optical transmission |
| Material | Full metal |
| Special Feature | Gold-Plated |
| Version | High Speed with Ethernet |
| Length | 3 m |
This cable is directional. The plug with the display identifier must be connected to the TV, projector or amplifier.
Reference class 1.0
Price/Performance: very good
"The active optical HDMI cable from Hamas Prime Line comes in a practical length of three meters. Thanks to the Ultra High Speed certification, the lossless and interference-free AV transmission of films or games in all common formats is guaranteed. The top recommendation for all common HDMI applications in the living room or playroom."
Very good
"The three meter long Hama cable sends HDMI signals via interference-free light waves. The robust metal connector with gold-plated contacts and the flexibility of the flexible cable are additional plus points. The kink protection at the transition from cable to plug is intended to prevent a cable break."