Ultra-HD cinema feel on a smartphone, tablet and notebook with this HDMI™ cable: razor-sharp contrasts, brilliant, detail-rich colours - even small screens are enough to get that in-the-midst-of-the-action feeling, and thanks to an ultra-slim design you can get it on the move too.
For perfect, high-resolution ultra-HD cinema quality with 4096x2160 (4K) pixels
HDR optimises the display of contrast, colour depth, brightness and sharpness for vibrant pictures
Supports network connections via HDMI™ for reduced cabling
Return of the audio signal without an additional audio cable (ODT, RCA, etc.)
High-quality materials and shielded lines for excellent picture and sound quality without interference
Ultra-slim design: ultra-thin and super-lightweight, ideal for mobile devices and when out and about
Light and space-saving due to the ultra thin, flexible cable and the extra small plugs
Solid full metal housing for protection against outside interference
| Colour | Silver |
| Productline | Essential Line |
| Shade of colour | Silver |
| Quality | Essential |
| Bandwidth | 600 MHz |
| Connection | HDMI™ Plug |
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Max. Resolution | 4k (4096 x 2160) |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Technology | Audio Return Channel (ARC)/ HDMI™ Ethernet Channel (HEC)/ HDR |
| Type of Shielding | Fully Shielded |
| Additional Functions | 3D Transmission, HDTV-suitable |
| Material | Full metal |
| Model | Flat |
| Version | High Speed with Ethernet |
| Length | 2 m |