Ideal when slots are at a premium: for connecting a PC, notebook, MacBook, tablet or smartphone to a USB stick, mouse, keyboard or printer and for reading and writing SD and microSD memory cards
High-speed data transfer of up to 480 Mbps
SD and micro-SD card reader supports memory cards up to 2 TB
Large socket distance allows problem-free connection even of wide plugs
Flexible materials guarantee optimum kink protection and prevent cable breakage
High-quality materials and workmanship guarantee excellent transmission quality
| Culoare | Negru |
| Linie de produse | Essential Line |
| Nuanța culorii | Negru |
| Calitate | Esențial |
| Cablu de conectare | Integrat |
| Conexiune | Mufa USB-C |
| Detalii conexiune | 1x SD / SD/HC/XC / max. 2 TB, 1x USB-A / USB 2.0 / max. 480 Mbit/s, 1x microSD / microSD/HC/XC / max. 2 TB |
| Număr de porturi USB | 1 |
| Standard USB | USB 2.0 |
| Model | Alimentat din magistrală |
| Înălţime corp | 1,4 cm |
| Lăţime corp | 6 cm |
| Profunzime corp | 3,2 cm |