With four times the detail of HD and thanks to 8 million pixels ultra HD is the next generation of picture quality. Hama's 4K HDMI™ cable allows you to enjoy flawless picture quality also in 3D.
HDMI™ cable for perfect, high-resolution ultra HD cinema quality 4096x2160 (4k) pixels
Return of the audio signal without an additional audio cable (ODT, RCA, etc.)
High-quality materials and shielded lines for excellent picture and sound quality without interference
Gold-plated plug with low contact resistance for secure signal transmission
Ferrite core for decimating remaining interference and for good signal transmission
Supports network connections via HDMI™ for reduced cabling
Flexible materials guarantee optimum kink protection and prevent cable breakage
| Colour | Black |
| Productline | Essential Line |
| Shade of colour | Black |
| Quality | Essential |
| Bandwidth | 340 MHz |
| Connection | HDMI™ Plug |
| Data Transfer Rate | 10.2 Gbit/s |
| Max. Resolution | 4k (4096 x 2160) |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Technology | Audio Return Channel (ARC)/ HDMI™ Ethernet Channel (HEC)/ HDR |
| Type of Shielding | Fully Shielded |
| Additional Functions | 3D Transmission |
| Filter | 2 |
| Special Feature | Gold-Plated |
| Version | High Speed with Ethernet |
| Length | 15 m |